Välkommen, Gäst
Användarnamn: Lösenord: Kom ihåg mig
  • Sida:
  • 1

ÄMNE:

Att äga vattenskoter i Göteborg 15 år 10 månader sedan #18622

  • martingbg
  • martingbg Profilbild Författare till inlägg
  • Offline
  • New Member
  • New Member
  • Inlägg: 3
  • Tack mottaget: 0
Hej,

Jag har varit på jakt efter vattenskoter den senaste månaden och försöker reda ut alla problem som hör till när man bor i lägenhet i centrala Göteborg, men ändå vill ha en skoter :)

Trodde jag hade löst alla problemen när jag hittade ett båthotell i Göteborg, där man kan hyra trailerplats för hela säsongen för 2000kr, och ha den inlåst på inhägnat område och dra i och ur den när man vill ut och köra.

Problemet var bara att när jag läste Alandias finstilta:

Vid längre uppställning än 48 timmar skall vattenskotern förvaras inomhus i låst utrymme och vara fastlåst.


Nu till frågan; Är det någon som har tips på vart man skulle kunna förvara en vattenskoter i Göteborg där det är väldigt smidigt att ta i och ur den ur havet, samt där den kan stå inlåst inomhus?

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Re: Att äga vattenskoter i Göteborg 15 år 10 månader sedan #18640

  • a2s
  • a2s Profilbild
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Inlägg: 107
  • Tack mottaget: 0
Prova och slå en signal till Alandia och hör med dom. Är området inhägnat och bevakat kan det falla under en annan kategori. Ett annat tips är att annonsera om ditt behov på Blocket att du önskar plats inomhus hos typ vem som helst.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

Re: Att äga vattenskoter i Göteborg 15 år 10 månader sedan #18726

  • lime
  • lime Profilbild
  • Offline
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Inlägg: 1615
  • Karma: 1
  • Tack mottaget: 1

rayder skrev: (...) hos typ vem som helst.


Fast då faller det på en annan punk. Har för mig att man bara får ha den inomhus/i garage hos familjemedlem eller liknande. Är ganska säker på att jag läste något sånt i deras avtal, eller så var det Försäkringsproduktion.
Sea-Doo RXP-X 255 RS 2009 «» 62,9 kn på Garmin Colorado
Filmar med GoPro HD Hero & Tachyon XC

Den här bilden är gömd för gäster.
Var vänlig och logga in eller registrera för att se bilagan.

Be Logga in eller Skapa ett konto ansluta till konversationen.

  • Sida:
  • 1
Sidan laddades på: 0.052 sekunder